Hoppa till sidans innehåll

Resultatlistan för alliansmästerskapen är här!

24 MAR 2011 22:01
Söderåsalliansen 2010-2011
  • Skapad: 24 MAR 2011 22:01

flicksingel 9

1;Ida Andrén, Kågeröds BTK

2;Emma Sellergren, Allerums BTS

3;Lovisa Borg, Allerums BTS

4;Emelie Luu, Åstorps BTK

5;Molly Nilsson, Klippans BTK

6;Amanda Lagerkvist, Kågeröds BTK

Final;Ida Andrén - Emma Sellergren;11-8, 11-7, 11-6

Semi;Ida Andrén - Lovisa Borg;12-10, 12-10, 11-8

Semi;Emma Sellergren - Emelie Luu;11-5, 11-3, 14-12

1/4;Ida Andrén - Molly Nilsson;11-4, 11-5, 11-1

1/4;Emelie Luu - Amanda Lagerkvist;11-8, 11-2, 11-3

flicksingel 11

1;Johanna Tyrberg, Allerums BTS

2;Malin Eriksen, Åstorps BTK

3;Lovisa Borg, Allerums BTS

4;Mimmi Nilsson, Kågeröds BTK

5;Emma Sellergren, Allerums BTS

6;Frida Petrisson, Strövelstorps BTK

Final;Johanna Tyrberg - Malin Eriksen;11-6, 11-6, 11-6

Semi;Johanna Tyrberg - Lovisa Borg;11-8, 11-5, 11-9

Semi;Malin Eriksen - Mimmi Nilsson;11-6, 11-6, 11-6

1/4;Johanna Tyrberg - Emma Sellergren;11-1, 11-7, 11-9

1/4;Mimmi Nilsson - Frida Petrisson;12-10, 11-4, 11-6

flicksingel 13

1;Wilma Hedin, Kågeröds BTK

2;Sofia Lindahl, Kågeröds BTK

3;Malin Eriksen, Åstorps BTK

4;Michelle Broden, Kågeröds BTK

Final;Wilma Hedin - Sofia Lindahl;11-8, 11-6, 11-5

Semi;Wilma Hedin - Malin Eriksen;11-4, 11-3, 11-2

Semi;Sofia Lindahl - Michelle Broden;11-4, 11-8, 11-6

flicksingel 15

1;Emma Skjöld, Kågeröds BTK

2;Rebecca Ulfskans, Åstorps BTK

3;Wilma Hedin, Kågeröds BTK

4;Michelle Broden, Kågeröds BTK

5;Sara Nilsson, Kågeröds BTK

pojkar 9

1;Albin Persson, Kågeröds BTK

2;Frederik Albaek, Strövelstorps BTK

3;Melvin Murphy, Allerums BTS

4;Viktor Borg, Allerums BTS

5;Maximilian Stråth, Åstorps BTK

6;Marcus Engvall, Åstorps BTK

7;Anton Olsson, Kågeröds BTK

8;Robin Jeppsson, Kågeröds BTK

Final;Albin Persson - Frederik Albaek;11-8, 11-3, 10-12, 5-11, 11-7

Semi;Albin Persson - Melvin Murphy;11-2, 11-4, 11-2

Semi;Frederik Albaek - Viktor Borg;11-8, 11-8, 16-14

1/4;Albin Persson - Maximilian Stråth;11-1, 11-0, 11-5

1/4;Frederik Albaek - Marcus Engvall;11-6, 11-9, 11-5

1/4;Melvin Murphy - Anton Olsson;11-7, 11-7, 11-7

1/4;Viktor Borg - Robin Jeppsson;11-3, 11-3, 11-1

pojkar 11

1;Albin Persson, Kågeröds BTK

2;Frederik Albaek, Strövelstorps BTK

3;William Kaplan, Åstorps BTK

4;Emanuel Kvist, Kågeröds BTK

5;Melvin Murphy, Allerums BTS

6;Marcus Engvall, Åstorps BTK

7;Sofia Lindahl, Kågeröds BTK

8;Adrian Murphy, Allerums BTS

9;Gustav Wikman, Allerums BTS

10;Viktor Borg, Allerums BTS

Final;Albin Persson - Frederik Albaek;11-7, 14-16, 11-8, 11-1

Semi;Albin Persson - William Kaplan;9-11, 11-2, 11-6, 9-11, 11-8

Semi;Frederik Albaek - Emanuel Kvist;11-7, 13-11, 11-6

1/4;Albin Persson - Melvin Murphy;11-3, 11-4, 11-4

1/4;Frederik Albaek - Marcus Engvall;11-6, 11-4, 11-6

1/4;William Kaplan - Sofia Lindahl;11-2, 13-11, 11-13, 13-11

1/4;Emanuel Kvist - Adrian Murphy;11-5, 3-11, 11-7, 8-11, 11-7

1/8;Frederik Albaek - Gustav Wikman;11-5, 11-4, 11-3

1/8;Melvin Murphy - Viktor Borg;11-5, 11-4, 11-4

pojkar 13

1;Albin Karlsson, Åstorps BTK

2;Måns Persson, Kågeröds BTK

3;Henrik Lagergren, Strövelstorps BTK

4;Jesper Nielsen, BTK Scania

5;Rasmus Larsson, BTK Scania

6;Oliver Jönsson, Kågeröds BTK

7;Jonathan Kvist, Kågeröds BTK

8;William Kaplan, Åstorps BTK

9;Adrian Murphy, Allerums BTS

10;Joar Östberg, Allerums BTS

11;Emanuel Kvist, Kågeröds BTK

12;Tinnie Skjöld, Kågeröds BTK

13;Daniel Tomic-Lindvall, Åstorps BTK

14;Markus Andersson, Kågeröds BTK

Final;Albin Karlsson - Måns Persson;11-4, 11-2, 11-2

Semi;Albin Karlsson - Henrik Lagergren;11-8, 11-9, 11-8

Semi;Måns Persson - Jesper Nielsen;11-9, 11-5, 11-6

1/4;Albin Karlsson - Rasmus Larsson;11-6, 11-6, 11-4

1/4;Måns Persson - Oliver Jönsson;11-3, 11-8, 11-2

1/4;Henrik Lagergren - Jonathan Kvist;4-11, 5-11, 18-16, 11-7, 11-7

1/4;Jesper Nielsen - William Kaplan;11-4, 13-11, 11-6

1/8;Albin Karlsson - Adrian Murphy;11-3, 11-6, 11-7

1/8;Henrik Lagergren - Joar Östberg;11-4, 11-6, 11-8

1/8;Jesper Nielsen - Emanuel Kvist;11-8, 11-5, 7-11, 11-6

1/8;Rasmus Larsson - Tinnie Skjöld;11-4, 11-8, 11-9

1/8;Oliver Jönsson - Daniel Tomic-Lindvall;11-7, 8-11, 10-12, 11-7, 11-9

1/8;William Kaplan - Markus Andersson;11-9, 10-12, 11-8, 11-3

pojkar 15

1;Andy Wong, Åstorps BTK

2;Sebastian Karlsson, Åstorps BTK

3;Alexander Albaek, Strövelstorps BTK

4;Albin Karlsson, Åstorps BTK

5;Emma Skjöld, Kågeröds BTK

6;Rebecca Ulfskans, Åstorps BTK

7;Samir Mammadov, Åstorps BTK

8;Oliver Mohlin, BTK Scania

9;Adam Pettersson, Klippans BTK

10;Jonas Niva, Åstorps BTK

11;William Jönsson, Bjuvs BTK

12;Johan Westerlin, Åstorps BTK

13;William Gapinski, Bjuvs BTK

14;Alexander Johansson, Åstorps BTK

Final;Andy Wong - Sebastian Karlsson;11-4, 11-6, 6-11, 11-9

Semi;Andy Wong - Alexander Albaek;11-6, 11-8, 11-9

Semi;Sebastian Karlsson - Albin Karlsson;15-13, 11-9, 11-9

1/4;Andy Wong - Emma Skjöld;11-3, 11-6, 11-6

1/4;Sebastian Karlsson - Rebecca Ulfskans;6-11, 11-5, 11-9, 11-9

1/4;Alexander Albaek - Samir Mammadov;11-4, 11-2, 11-5

1/4;Albin Karlsson - Oliver Mohlin;11-6, 11-8, 11-1

1/8;Andy Wong - Adam Pettersson;11-8, 11-6, 11-5

1/8;Alexander Albaek - Jonas Niva;11-7, 11-6, 11-6

1/8;Albin Karlsson - William Jönsson;11-3, 11-4, 11-5

1/8;Emma Skjöld - Johan Westerlin;11-7, 11-4, 11-4

1/8;Rebecca Ulfskans - William Gapinski;11-7, 11-4, 11-8

1/8;Oliver Mohlin - Alexander Johansson;11-7, 9-11, 11-7, 6-11, 11-9

herrjunior 20

1;Johannes Norström, Kågeröds BTK

2;Henrik Selmqvist, Åstorps BTK

3;Tomas Bengtsson, Kågeröds BTK

4;Sebastian Karlsson, Åstorps BTK

5;Andy Wong, Åstorps BTK

6;Stefan Nguyen, Åstorps BTK

7;Alexander Johansson, Åstorps BTK

8;Samir Mammadov, Åstorps BTK

Final;Johannes Norström - Henrik Selmqvist;7-11, 11-7, 3-11, 11-9, 11-7

Semi;Johannes Norström - Tomas Bengtsson;10-12, 13-11, 11-3, 11-6

Semi;Henrik Selmqvist - Sebastian Karlsson;11-8, 11-8, 4-11, 11-6

1/4;Johannes Norström - Andy Wong;11-4, 11-8, 11-6

1/4;Henrik Selmqvist - Stefan Nguyen;11-6, 9-11, 11-3, 11-2

1/4;Tomas Bengtsson - Alexander Johansson;11-4, 11-4, 11-5

1/4;Sebastian Karlsson - Samir Mammadov;9-11, 11-8, 10-12, 11-8, 11-9

herrsingel

1;Stefan Eriksson, Allerums BTS

2;Lars Tönissoo, Allerums BTS

3;Billy Wahlgren, Åstorps BTK

4;Eskil Tyrberg, Allerums BTS

5;Anders Persson, Kågeröds BTK

6;Krizysztof Janiszewski, Klippans BTK

7;Mikael Sjöbeck, Allerums BTS

8;Henrik Selmqvist, Åstorps BTK

9;Henrik Sjöström, Allerums BTS

10;Stefan Nguyen, Åstorps BTK

11;Simon Danielsson, Kågeröds BTK

12;Mikael Magnusson, Allerums BTS

13;Kenneth Bokne, Åstorps BTK

14;Johannes Norström, Kågeröds BTK

Final;Stefan Eriksson - Lars Tönissoo;24-26, 6-11, 11-6, 11-5, 11-7

Semi;Stefan Eriksson - Billy Wahlgren;4-11, 11-8, 11-9, 11-7

Semi;Lars Tönissoo - Eskil Tyrberg;11-7, 11-7, 14-12

1/4;Stefan Eriksson - Anders Persson;10-12, 11-5, 11-3, 11-7

1/4;Lars Tönissoo - Krizysztof Janiszewski;11-3, 9-11, 11-9, 11-5

1/4;Billy Wahlgren - Mikael Sjöbeck;11-7, 11-8, 11-4

1/4;Eskil Tyrberg - Henrik Selmqvist;11-8, 5-11, 11-7, 11-9

1/8;Stefan Eriksson - Henrik Sjöström;11-7, 11-8, 11-8

1/8;Lars Tönissoo - Stefan Nguyen;11-5, 11-2, 11-6

1/8;Eskil Tyrberg - Simon Danielsson;6-11, 11-4, 11-5, 6-11, 11-7

1/8;Anders Persson - Mikael Magnusson;11-4, 10-12, 2-11, 11-9, 11-8

1/8;Krizysztof Janiszewski - Kenneth Bokne;11-6, 11-9, 11-6

1/8;Mikael Sjöbeck - Johannes Norström;12-10, 11-7, 11-7

oldboys 30+

1;Stefan Eriksson, Allerums BTS

2;Lars Tönissoo, Allerums BTS

3;Billy Wahlgren, Åstorps BTK

4;Mikael Sjöbeck, Allerums BTS

5;Christofer Rosdahl, Åstorps BTK

6;Henrik Sjöström, Allerums BTS

7;Kenneth Bokne, Åstorps BTK

8;Björn Nilsson, Åstorps BTK

Final;Stefan Eriksson - Lars Tönissoo;11-3, 11-9, 11-3

Semi;Stefan Eriksson - Billy Wahlgren;11-2, 11-3, 11-5

Semi;Lars Tönissoo - Mikael Sjöbeck;14-12, 11-9, 10-12, 11-5

1/4;Stefan Eriksson - Christofer Rosdahl;11-7, 11-6, 11-8

1/4;Lars Tönissoo - Henrik Sjöström;11-9, 5-11, 5-11, 11-5, 11-7

1/4;Billy Wahlgren - Kenneth Bokne;11-8, 11-7, 11-9

1/4;Mikael Sjöbeck - Björn Nilsson;11-3, 11-1, 11-7

Skribent: Annelie Andrén

Klicka för pdf i nytt fönster
.....
.....

sponsorhuset
 . 

Stöd KBTK genom att köpa

Olle Skoug's ljudbok

Postadress:
Kågeröds BTK - Bordtennis
Böketoftevägen 5
26877 Kågeröd

Besöksadress:
Böketoftevägen 5
26877 Kågeröd

Kontakt:
Tel: 0706845363
E-post: magnus.andren@afcons...

Se all info